Stało się. Piotr Renkiel podał skład Polskiej Reprezentacji 3×3 na turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich, który odbędzie się w Indiach w dniach 18-22.03.2020 r.

I to jest prawdziwa bomba, prawda? Brak Michael Hicksa, trzech brązowych medalistów świata z 2019 roku. Idealna na szokująco brzmiące nagłówki w portalach typu Pudelek. Zapewne da to materiał do krytyki, domysłów i ogólnie dyskusji, jednak warto zauważyć, że jest to bardzo inteligentny ruch PZKosz wynikający z dostosowania się do niezbyt trafionego regulaminu FIBA3x3, wg którego do 17 lutego, a więc miesiąc przed turniejem kwalifikacyjnym do IO na związku ciąży obowiązek podania składu Reprezentacji Polski 3×3 Mężczyzn. Gdyby kadra liczyła 15 zawodników owy przepis nie byłby problemem. Gdy jednak mamy do dyspozycji 4 graczy, brak formy, bądź co gorsze kontuzja któregokolwiek z nich, miesiąc przed turniejem może zniweczyć wszelkie plany i miesiące przygotowań, by finalnie zamknąć bramę do wymarzonych IO w Tokio.

Kto może jechać na turniej?

Zgodnie z zasadami FIBA3x3 w składzie zespołu na turniej kwalifikacyjny może znaleźć się:

Zatem potencjalny skład Reprezentacji Polski 3×3 Mężczyzn na turniej kwalifikacyjny do Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020 w indyjskim Bengalore (18-22.03.2020 r.) wygląda następująco:

Zmiany w składzie

Pytanie: dlaczego jest to mądry ruch ze strony PZKosz? Otóż zgodnie z zasadami FIBA3x3 do 10 marca 2020 r. sztab szkoleniowy może dokonać zmiany maksymalnie dwóch graczy i nowi zawodnicy muszą znajdować się w TOP 10 najlepszych zawodników w kraju. Daje to możliwość reakcji do ostatniego momentu przed turniejem na brak formy, bądź kontuzję któregoś z zawodników podanych w oficjalnym komunikacie. Do „wzięcia” zostaną:

  • Michael Hicks – 2. miejsce w polskim rankingu FIBA 3×3
  • Paweł Pawłowski – 4. miejsce

Rezerwowa ławka jest mocna, nie ma co ukrywać, każdy z nich to przecież brązowy medalista Mistrzostw Świata 3×3, jednak formę całej potencjalnej kadry zweryfikują najbliższe konsultacje i turnieje, które odbędą się w Petersburgu. Najbliższy już w ten weekend 22-23 lutego.

Fot. www.yukaphoto.com.pl