3×3 na Igrzyskach Europejskich w pigułce

3x3
Fot. FIBA 3×3

Już dzisiaj reprezentacja Polski 3×3 rozpoczyna zmagania w Igrzyskach Europejskich, które odbywają się w Krakowie.

Reprezentacja Polski w składzie Przemek Zamojski, Szymon Rduch, Mateusz Szlachetka i Adrian Bogucki są już w Krakowie i wraz z całym sztabem (Piotr Renkiel, Michał Hlebowicki i Marek Jędrzejewski) oczekują na rozpoczęcie Igrzysk Europejskich. Są już po ślubowaniu i teraz czas tylko na przyjemności – czyli walkę o złoty medal. W turnieju weźmie udział 16 drużyn podzielonych na 4 grupy, faza grupowa potrwa od środy do piątku. Na sobotnie rozgrywki o medal awansują po 2 najlepsze drużyny z każdej grupy i tak systemem pucharowych wyłonimy medalistów.

„Polska” grupa

Nasza reprezentacja została przydzielona do grupy „A”, gdzie rywalizować będzie z Serbami, Niemcami i Estończykami. Reprezentacja Polski rozgrywki rozpocznie w środę meczem z naszymi zachodnimi sąsiadami, którzy już przed Mistrzostwami Świata postawili na swoich dwóch 18-latków (Denzel Agyeman oraz Sidi Beikame) wzmocnionych starszymi i bardziej ogranymi kolegami (Niklas Geske oraz Philip Hecker). W Austrii na mistrzostwach Niemcy zajęli dopiero 17. miejsce, ale warto wspomnieć, że tydzień później w turnieju eliminacyjnym do Mistrzostw Europy zajęli 3 lokatę i w przeciwieństwie do naszej kadry, zagrają we wrześniu w Izraelu. Mimo wszystko to polska reprezentacja będzie faworytem w tym spotkaniu, które będzie miało miejsce w środę o godz. 15:45.

Drugi mecz tego samego dnia o godz. 17:35 nasi reprezentanci rozegrają z Estonią. Tutaj nie ma co się za bardzo rozpisywać, nasi przeciwnicy to raczej drużyna na dorobku, która jednak nie osiągnęła niczego w 3×3 i zawody w Krakowie są raczej dla nich kolejną lekcję niż walką o medale.

Ostatni mecz fazy grupowej Polacy rozegrają 23 czerwca o 21:35 z Serbami, którzy są potęgą w światowym 3×3, choć trzeba przyznać, że na turniej w Polsce wystawili skład bardzo eksperymentalny. Nawet fanom tej dyscypliny ciężko byłoby wskazać, w jakich drużynach na co dzień grają wybrani przez trenera na te zawody gracze. Ich skład to Vuk Borovićanin, Đuro Dautović, Nikola Kovacevic oraz Marko Milaković. Liderem ewidentnie będzie Marko Milaković znany z występów w World Tour’owym zespole Utsunomiya. Reszta ekipy to młodsi gracze. Kibice z Polski mogą kojarzyć Nikolę Kovacevica z finałów Mistrzostw Świata U23 2022, który rywalizował z Polakami w meczu o złoto. Jeżeli miałbym prorokować to postawiłbym naszą reprezentację jako faworyta do wygrania grupy i Serbów jako drużynę, która również uzyska awans do ćwierćfinałów. Oczywiście nie można skreślać Niemców, gdyż ich dobry występ też nie byłby zaskoczeniem.

Kto gra i kto jest faworytem do złota

Nie wszystkie reprezentacje przysyłają do Polski swoich najlepszych graczy, czego najlepszym przykładem są Serbowie, lecz fanom zasiadającym na trybunach i przed telewizorami nie zabraknie emocji i 3×3 na najwyższym poziomie.

Najciekawiej zapowiada się grupa B, w której zagrają Austria, Litwa oraz Szwajcaria. Wszystkie trzy ekipy do walki wystawiły bardzo mocne składy, a jednej z nich zabraknie już w ćwierćfinałach. Grupa C to przede wszystkim Holendrzy, którzy nie wystawili pierwszej reprezentacji, lecz mają wielu świetnych graczy, którzy odnoszą sukcesy w turniejach najwyższej rangi i również są jednym z faworytów do złotego medalu. Reszta drużyn, czyli Francja, Izrael i Czechy to drużyny na podobnym poziomie i tutaj nie postawiłbym nawet złotówki na to kto może awansować do 2. fazy zawodów. O sile reprezentacji Izraela i Czech przekonaliśmy się na własnej skórze w ostatnim miesiącu, więc nie można ich skreślać w walce o awans z Francją, która również nie wysłała pierwszego garnituru do Krakowa. Grupa D to Belgia w najmocniejszym składzie, Łotwa, Hiszpania i Słowenia. Łotysze zastosowali politykę Serbów, dali wolne swoim najlepszych graczom i znaleźli innych ochotników na zawody. Nie wiemy też czego spodziewać się po Hiszpanach i Słoweńcach – tutaj jak w grupie C mamy faworyta do 1. miejsca (Belgów) oraz trzy ekipy, które będą „biły” się o wejście do TOP8.

Podsumowując układ grup i siłę poszczególnych reprezentacji można wskazać, że głównymi faworytami do złotego medalu będą: Belgia, Austria, Litwa, Holandia, Polska i Serbia. Łatwo wyliczyć, że jeśli nie wydarzy się coś niespodziewanego, to już w 1/4 czekają nasz świetne pojedynki, gdzie krzyżują się grupy A z C oraz B z D. Dla naszej kadry ważny będzie awans z 1. miejsca, gdyż pozwoli to uniknąć silnych Holendrów na poziomie ćwierćfinału, chociaż patrząc na ostatnie mecze Mistrzostw Świata w Wiedniu chyba bardziej powinniśmy obawiać się meczów środowych z niżej notowanymi ekipami Niemiec oraz Estonii.

Oby tym razem nasza reprezentacja oszczędziła nam nieco emocji i gładko przeszła przez fazę grupowa. Korzyść z posiadania własnego „parkietu” i publiczności może znacząco pomóc w końcowym sukcesie. A zobaczyć medal na szyi i szerokie uśmiechy na twarzach polskich zawodników byłoby cudownym ukoronowaniem Igrzysk w Krakowie, czego naszym reprezentantom oraz wszystkim fanom 3×3 w Polsce życzę z całego serca. DO BOJU POLSKA!!!

Gdzie oglądać?

Cały turniej jak i wszystkie zawody w ramach Igrzysk Europejskich będzie można oglądać na TVP Sport oraz w aplikacji TVP Sport. Nie ma transmisji na youtube w oficjalnym kanale FIBA3x3 i nie będzie niestety komentarza ukochanego przez wszystkich Kyle’a “The Voice” Montgomery’ego.

3x3
Mateusz Iwanowski

Related Posts

© 2024 Piwot.pl | Wszystko o koszykówce 3x3 - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress