Pierwszy od 4 lat turniej FIBA 3×3 World Tour z udziałem Polaków!

3x3
Cieniasy 3×3 WT Praga 2015. Fot. FIBA3x3

Stało się! Doczekaliśmy momentu, który jeszcze kilka lat temu wydawał się zwykłą “codziennością”. Polska drużyna po 4 latach wystąpi ponownie w fazie grupowej turnieju FIBA 3×3 World Tour.

Już w najbliższy weekend w Manili LOTTO 3×3 Team rozegra swój pierwszy turniej klasy masters. Jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma i tak jest właśnie w przypadku polskiego 3×3. Ostatnie lata mimo, że obfitowały w sukcesy reprezentacyjne, niestety były bardzo ubogie jeżeli chodzi o rozgrywki klubowe. Mowa o FIBA 3×3 World Tour, który jest elitarnym gronem najlepszych drużyn 3×3 na świecie. Elitarność tych rozgrywek można porównać do piłkarskiej Ligi Mistrzów, a składają się w tym sezonie z 13 przystanków zakończonych wielkim finałem w Abu Dhabi.

3x3
LOTTO 3×3 Team. Fot. Gdyńskie Centrum Sportu

Powód braku Polaków w World Tourach

Mimo, że polscy zawodnicy, którzy praktycznie takim samym składem grają pod egidą “Reprezentacja Polski 3×3” w klubowych rozgrywkach już od 4 lat nie mogą awansować do fazy grupowe jednego choćby turnieju World Tour. “Nie mogą” nie jest może dobrym wyrażeniem, bo umiejętności naszym zawodnikom nie brakuje. Głównym powodem takiego stanu jest brak udziału Polaków w turniejach niższej rangi, w których nagrodą za zwycięstwo jest “bilet” na wydarzenie wyższej rangi. Piramida wygląda następująco: Lite Quest – Quest – Super Quest – Challenger i na końcu właśnie World Tour. Polskie drużyny muszą szukać takich turniejów poza granicami, bo niestety w kraju mamy ich jak na lekarstwo. W ciągu ostatnich 4 latach mieliśmy zaledwie … trzy – Warszawa 2019, Ełk 2021 i Gdynia 2022. Bezpośredni awans do turnieju World Tour jest gwarantowany finalistom Challengera, natomiast zwycięzca Questa otrzymuje prawo do udziału w kwalifikacjach przed turniejem World Tour. Jednak nie jest to sprawa prosta, w ostatnich latach Polacy 3-krotnie mieli możliwość udziału w kwalifikacjach, niestety żadna z nich nie zakończyła się awansem do fazy grupowej.

World Tour to doświadczenie

Udział w FIBA 3×3 World Tour jest najlepszym sposobem na łapanie turniejowego doświadczenia przez zawodników 3×3. Nie ma co się dziwić, że Serbowie, Belgowie, Łotysze czy Amerykanie nie są zaskoczeni presją podczas Mistrzostw Świata czy Europy, bo z taką stykają się kilkanaście razy w roku właśnie podczas mastersów. Tym bardziej należy szanować sukcesy Reprezentacji Polski 3×3, która w ciągu wspomnianych ostatnich 4 lat nie zagrała ani razu w fazie grupowej turnieju World Tour, a zdobyła brąz Mistrzostw Świata, Mistrzostw Europy i awansowała na Igrzyska Olimpijskie. Jest to niewątpliwie efekt talentu, ale i doświadczenia zdobytego kilka lat wcześniej kiedy wyjazd na turnieje masters był jeszcze “codziennością”.

Ostatnim Polakiem, który uczestniczył w tym elitarnym gronie był Szymon Rduch, który w sezonie 2020 rywalizował na najwyższym poziomie ze znakomitą wtedy drużyną Jeddah z Arabii Saudyjskiej.

Kraków R8 Basket WT Lausanne 2017. Fot. FIBA3x3

Grupowi rywale

W stolicy Filipin zawodnicy LOTTO 3×3 Team w składzie: Przemek Zamojski, Szymon Rduch, Paweł Pawłowski oraz Łukasz Diduszko zmierzą się w fazie grupowej z serbskim Limanem oraz “indyjskim” Gurugram. O poziomie przeciwników w tego typie turniejów ciężko pisać w kategorii łatwy/trudny, bo tu każdy może okazać się czarnym koniem rozgrywek. Faworytem grupy C jest niewątpliwie Liman i mimo, że to utytułowana drużyna to Polacy nie są w starciu z Serbami bez szans. Ważniejsze wydaje się jednak drugie spotkanie, w którym zawodnicy LOTTO 3×3 Team muszą upatrywać zwycięstwa. W składzie Gurugram występują liczący się na świecie zawodnicy z USA, Kanady, Słowenii oraz Bośni i Hercegowiny, jednak forma LOTTO 3×3 Team wydaje się stabilna, a zawodnicy ograni w kilku dużych turniejach tego sezonu. Podobnie jak w Lite Quest Gdynia 3×3 będzie liczyła się forma dnia i na taką liczymy już w najbliższy weekend. Oby niedawno zaleczona kontuzja Przemka Zamojskiego nie sprawiła kłopotów drużynie w walce o swoje miejsce na mapie 3×3!

Plan gier Polaków wg czasu polskiego wygląda następująco:

12:00 – Liman (SRB) vs LOTTO 3×3 Team
14:00LOTTO 3×3 Team vs Gurugram (IND)

Transmisja spotkań Polaków w na sport.tvp.pl oraz na kanale FIBA 3×3 YouTube

Kamil Doliwa

Related Posts

© 2024 Piwot.pl | Wszystko o koszykówce 3x3 - Theme by WPEnjoy · Powered by WordPress